>
>
Tork Ayarlı Kılavuz Tutucu Pens

Tork Ayarlı Kılavuz Pensleri

Tork Ayarlı Kılavuz Tutucu Pens

FLEXTAP
Tork Ayarlı Kılavuz Tutucu Pens

Tork ayarlı kılavuz tutucu pens ne demektir ?

 

Kılavuz çekme işlemi sırasında , talaşın sıkıştırması sonucu , kılavuzun parça ve talaş arasında sıkışması durumunda , kılavuzun takılı olduğu pens bölümünün durması ve aradaki yay sayesinde hareketin motora bağlı diğer parçadan kılavuza geçmemesi sayesinde kılavuzun kırılmamasını sağlayan sistemdir.

 

Tork ayarlı kılavuz tutucu pens nasıl çalışır ?

 

Tork ayarlı kılavuz tutucu pens 3 ana parçadan oluşur , ana gövde , kılavuzun takıldığı bölüm ve çanak yay sistemi.

Çanak yay sistemi sıkıştırma veya gevşetme ile yay gücü ayarlanabilir bilyalı bir sistemdir. Yayı sıkıştırdıkça kılavuza giden tork artar , yayı gevşettikçe kılavuza giden tork azalır. Bu kadar basit.

Pensin ana gövdesi motora mekanik olarak bağlıdır ama gövdeden sonra yay vardır ve yay ne kadar sıkıştırıldıysa yani hangi döndürme momentine ayarlandıysa o kadar moment kılavuza geçer. Ayarladığımız torktan daha fazla tork kılavuza geçemeyeceği için kılavuz kırılma problemi de olmaz !

Tork ayarlı kılavuz tutucu pens ile kılavuz kırılma problemi olmaz !

İsterseniz kör deliğin sonuna kadar kılavuz çekin , yine de kılavuz kırılmaz !

 

Peki hangi kılavuzu hangi torka nasıl ayarlayacağız ?

 

Çok basit. Tork ayarlı kılavuz tutucu pens ile nce kılavuz çekmeye çalışın. Eğer kılavuz çekebiliyorsanız hemen durdurun. Çünkü hangi torka ayarlandığını bilmiyorsunuz. Şayet yüksek bir torka ayarlandıysa talaş sıkıştırdığında kılavuzun kırılma riski var demektir.

Pensi elinize alın ve yan tarafında bulunan ayar sabitleme telini çıkartın. Sonra kılavuz takılan bölüme doğru bakın. Burada çevresinde çentikli bölümler olan bir kapak vardır. Bu kapakta buluınan karşılıklı 2 deliğe segman pensesi takıp saat yönünün tersine 360 derece yani 1 tur çevirin. Çentiklerden birini tekrar telin takılabileceği noktaya denk getirin ve ayarı tekrar tel vasıtasıyla sabitleyin. İçerdeki çanak yayları gevşetmiş olduk. Şimdi tekrar kılavuz çekmeye çalışın. Eğer kılavuz çekmeye çalışırken kılavuz hemen duruyor ve motor boşta dönüyorsa torku iyice azaltmışız demektir. Şimdi biraz önceki işlemleri tekrar ederek içerideki çanak yayları saat yönünde bir tık çevirip tekrar kılavuz çekmeyi deneyin. Rahat kılavuz çekene kadar bu işlemi tekrar edin. Bu değer sizin parçanız , sizin kılavuzunuz , sizin kılavuz çekme yağınıza göre yaptığınız  en iyi ayardır. Kılavuzun çekebilecek kadar tork verdiniz. Daha fazla torka ayarlarsanız kılavuzun kırılacağı torka yaklaşmış olabilirsiniz. Gerek yok. Bu ayarda bırakın ki kırılma torkuna uzak durumda olun.

İşin özeti : Kılavuz çekerken kılavuz kırıyorsanız tork ayarınız yüksektir ! Kılavuz daha 1 diş bile gitmeden duruyorsa , kılavuz çekemiyorsanız tork ayarınız düşüktür. Bu kadar basit.

 

Kılavuzların bu tip penslere takılması da kolaydır. Kılavuzu deliğe sokup bırakın sadece.

 

Tork ayarlama aparatı için buraya tıklayın

Tepe Teknoloji Ticaret


Yedpa Ticaret Merkezi C Caddesi No. 115 Mimar Sinan Mahallesi

Ataşehir - İSTANBUL


Tel. : 0.216.471.00.99

Faks : 0.216.660.18.07

e-mail : kilavuzcekme@gmail.com

© 2014 kilavuzcekme.com